Pogoda majowa… warto zatem ruszyć się z domu, zacząć sezon turystyczny! Tym razem organizator wycieczki Region Karpacki IPA, dla uczczenia 100. rocznicy powstania Korpusu Ochrony Pogranicza, zaprosił na rodzinną, pieszą wyprawę z Woli Kosnowej na Modyń, zwaną „Górą Zakochanych”, na jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Wyspowym.

Lista zgłoszeń zapełniała się bardzo szybko. Historyczna wycieczka przyciągnęła nie tylko jego członków Regionu Karpackiegi i sympatyków, ale także gości z Krakowa, Krosna, Gorlic i innych pobliskich miejscowości.

Pierwsi wędrowcy – amatorzy zdrowego stylu życia pojawili się już w sobotę 11 maja 2024 r. przed godz. 9-tą na parkingu obok siedziby OSP w Woli Kosnowej. Przybywających, wśród których pokaźną grupę stanowiły dzieci, serdecznie witał Zbigniew Tomaszek
przewodniczący Regionu Karpackiego IPA. W oficjalnym rozpoczęciu imprezy uczestniczyli również wójt Gminy Łącko – Jan Dziedzina oraz Władysław Klag, w jednej osobie, sołtys
i naczelnik OSP w Woli Kosnowej
. Wymarsz na szlak poprzedziły niezbędne informacje organizacyjne. Po rozpoczęciu wędrówki dołączali do nas kolejni piechurzy.

Sprawnie i co najważniejsze bezpiecznie pokonano pierwszy etap trasy wzdłuż drogi prowadzącej z siedziby OSP do gruntowej drogi i żółtego szlaku prowadzącego na szczyt Modyni. Miłośnikom wypoczynku w plenerze sprzyjała dość ciepła, słoneczna pogoda
a wędrówka polnymi i leśnymi ścieżkami w gronie rodziny i przyjaciół była przyjemnością. Podzieleni na mniejsze lub większe grupy, w dobrej kondycji docieraliśmy do punktów
w których można było odpocząć, napić się wody mineralnej i posilić pysznymi drożdżówkami ufundowanymi przez naszego przyjaciela, właściciela piekarni „Tęgoborze”. Ostatni etap prowadzący na upragniony szczyt stanowiło wymagające – dość długie, kręte, pokryte kamieniami strome podejście, jednak też bardzo urokliwe. Wejście na Modyń zajęło nam około dwie godziny.

Na szczycie czekały na nas kulinarne specjały przygotowaneprzez Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Kosnowej, niespodzianki przygotowane przez członków Regionu Karpackiego IPA oraz piękne widoki z platformy drewnianej wieży widokowej. Mierzy ona ponad 27 metrów i pozwala obserwować cztery strony świata ponad koronami drzew rosnących na szczycie. W rozszyfrowywaniu widocznych na horyzoncie szczytów, pomocne były tablice z opisanymi panoramami. Mimo zmieniających się warunków pogodowych można było zobaczyć inne wieże widokowe na Mogielicy, Gorcu, Lubaniu czy na Koziarzu.

W pięknej wiosennej scenerii strudzeni drogą piechurzy, zarówno uczestnicy wycieczki jak i kilkunastu innych przebywający tam turystów, posilili się przysmakami regionalnej kuchni, wysłuchali informacji o historii Korpusu Ochrony Pogranicza oraz o aktualnych aspektach pełnienia służby w Straży Granicznej. Ponadto, obecni na górze otrzymali m.in. informatory dotyczące Karpackiego Oddziału SG oraz zasad i warunków podjęcia służby w Straży Granicznej. Przewodniczący Regionu Karpackiego przypomniał wszystkim czym jest i jak funkcjonuje nasze międzynarodowe stowarzyszenie oraz wspomniał o 20. rocznicy przystąpienia Straży Granicznej w szeregi IPA Sekcja Polska. Następnie uczestnicy odebrali okolicznościowe dyplomy, upominki i gadżety ufundowane przez Prezydenta Miasta Nowego Sącza, Wójta Gminy Łącko oraz okolicznościowe kubki, których pomysłodawcą był Region Karpacki IPA. Imprezie towarzyszyła wesoła i przyjazna atmosfera.

Niestety, wszystko co dobre też ma swój koniec. Serdeczne dziękujemy za pomoc
i zaangażowanie w przygotowaniu wycieczki naszym partnerom i przyjaciołom, do których zaliczają się:

  • Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej,
  • Wójt Gminy Łącko,
  • Biuro Informacji Turystycznej w Nowym Sączu,
  • Piekarnia „Tęgoborze”
  • Zasłużony dla Sekcji Polskiej IPA – Mirosław Wąchała z rodziną,
  • Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Kosnowej,
  • Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Kosnowej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, bez których wycieczka nie odbyłaby się. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku znów spotkamy się na górskim szlaku.

„Servo per Amikeco”

Zbigniew Tomaszek

Przewodniczący Regionu Karpackiego IPA

Fotografie: Zbigniew Tomaszek, Andrzej Gaczorek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *